Každodenní situace v městských hromadných prostředích

úterý 6. květen 2008 20:51

Jelikož pravidelně využivám MHD, tak se s vámi mohu podělit o své velmi rozmanité zážitky ze svého každodenního cestování.

Když jsem před rokem nastoupila na vyšší odbornou školu, tak jsem byla nucena poprvé začít do školy dojíždět a také jsem se vlastně úplně poprvé dostala mezi uživatele MHD. Bylo pro mně opravdu šokující, co se dá v MHD zažít. Hlavním problémem však je mezilidské chování.

Možná se vám zdá, že můj nízký věk mi ubírá na objektivnosti, ale ráda bych se tu především zmínila o chování seniorů. Opomenu raději, že mám pocit jako kdyby si důchodci scvháleně vybírali nejvíce naplněné časy, ve kterým jezdí studenti do škol(tj. kolem sedmé a osmé ranní) nebo naopak kdy většina studentů jezdí domů (tj. kolem druhé nebo třetí hodiny odpoledne). Nemohou se pak samozřejmně divit, že tramvaje jsou plné mladých lidí s batohy na zádech či s taškami v ruce.

A právě v tuto chvíli nastává ten bod, který mi na chovování našich starších spoluobčanů vadí nejvíce. Dívají se opovržlivě na mladé lidi, kteří si povídají v tramvaji a svými "vražednými" pohledy je vybízejí aby je pustili si sednout. Samozřejmostí je, že mladí by měli starší pustit, aby se mohli posadit. Všichni z nás ale dobře ví, že ne všichni starší jsou stejní. Mně samotné se jednou přihodilo, že jsem seděla v téměř prázdné tramvaji a přistoupila ke mně postarší paní (možná kolem 50 let), která mi najednou poklepala na rameno a povídá: "Ráda bych si sedla?". Po té co jsem se rozhlédla po tramvaji a zjistila, že je tu více jak 10 volných míst k sezení jsem jí slušně odpověděla, aby se posadila jinam. Její odpověď mně však naprosto šokovala a přesvědčila o tom, že důchodci se dnes skutečně považují za tzv. krále a královny hromadné dopravy. Paní mi totiž naprosto s klidem odpověděla: "Ale tohle je moje oblíbené místo!" Musím se přiznat, že tehdy jsem se zvedla a na její "oblíbené" místo ji raději pustila. Když se ale na tuhle příhodu dívam teď, tak lituji toho jak jsem se zachovala. Vždyť copak nižší věk znamená, že máme jiná práva.

Jak jsem již řekla je naprostou samozřejmostí, že babička či děděček, kteří s těží stojí na nohou by neměli stát a jsem si téměř jista, že většina mladých by jim místo k sezení uvolnila. Ale pak je zde i druhá strana, kterou jsem se pokoušela popsat svým vlastním zážitkem. Ze všech stran dnes slyšíme jak je mládež neohleduplná, ale myslíte, že je to skutečně problémem pouze těch mladých?

Lucie Vinterová

Lucie Vinterová

Lucie Vinterová

Chci psát své názory na vše co je kolem mně... Prostě na život, ať už ten můj nebo Váš...

Moje nazory, zkusenosti a pocity...

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora