Naděje a sny současných teenagerů

pondělí 5. květen 2008 20:05

Jelikož se i já sama nacházím právě v tomto věku, tak pro mě bude mnohem jednoduší psát právě na toto téma. Je sice nemožné házet všechny v tomto věku do „jednoho pytle“, protože každý z nich je jiný a má úplně jinou představu, o tom co je dobré a co naopak špatné.

Tohle je stejné u všech věkových kategorií. A i když od těch starších a zkušenějších denně slýcháme, že oni byli v našem věku jiní, tak realitou je, že všichni se většinou v těchto letech chováme stejně. Vždyť je to asi jediné období v životě, kdy se o Vás někdo stará, takže jediné co máte na starost je žít naplno a užívat si téhle bezstarostnosti. Tím samozřejmě nechci říct, že bychom snad neměli starosti. To rozhodně ne! Spíše naopak, právě v této době jsou naprosto zbytečné věci, těmi nejdůležitějšími a stavíme na nich celý svůj svět.

Další jedinečností toho věku je velká představivost. Celý život je před námi, takže máme jedinečnou možnost si představovat, jak to s námi vlastně dopadne. Neříkám, že tohle je snad záležitost pouze teenagerů, protože „dospělí“ mají mnohdy mnohem bujnější fantazii než my… Rozdílem však je, že oni už svůj „opravdový život“ žijí, takže už nemají takovou šanci představovat si jaký bude. Oproti tomu my, před sebou máme největší část života a je jenom na nás (a trochu na štěstí) jakým směrem se bude ubírat.

Jak jsem už řekla každý je jiný, což znamená, že se nadá říct, že všichni od čtrnácti do devatenácti mají stejný sen. Znám dívku, která touží po slávě, kterou získá jako rocková zpěvačka. Další kamarádka se chce stát slavnou právničkou a obhajovat nevinné či posílat viníky za mříže. Výjimkou není ani sen o kosmetičce nebo kadeřnici pracující v těch nejlepších salónech.

Sice je to smutné, ale myslím, že největším snem současnosti je dobře placené místo, na kterém se příliš nenadřete. Možná podotknete, že v minulosti měli mladí lidé mnohem vyšší ambice, ale to je asi úděl dnešní společnosti, že převážná pozornost je věnována hlavně materiální stránce. V dnešní době se asi najde jen málo takových jako byli bojovníci za svobodu, či známí vědci, kteří za života strádali. Sice je pravdou, že po smrti se na ně pěla chvála, ale to oni tehdy nemohli vědět, takže svůj život prožili v bídě a opovrhování.

V dnešní době je pro výběr povolání rozhodující spíše to zda nás uživí a jakou máme šanci uplatnit se v oboru.

Možná je naše generace kritizována, ale to není správné. Je to běžný vývoj, že se mladí lidé (stejně jako ti starší) mění a mají jiné priority než tomu bylo před lety. I já často pozoruji, jak jsou dnešní děti jiné než jsme byli my. Svět jde hrozně rychle dopředu a vývoj se nedá zastavit. Navíc nejde říct, jestli je to změna k lepšímu nebo horšímu. Jde prostě o změnu, která musela zákonitě nastat.

Za pár let se i já budu smát svým dřívějším ideálům o své budoucnosti. Většinou je to totiž tak, že to co jsme si vysnili, se nevyplní a stane se pravý opak. Tohle mi jednou odpověděla kamarádka, když jsme si povídali o tom čím bychom se chtěli stát – „Vím, že se určitě stanu úplně něčím jiným než si teď přeji.“ Dnes vidím, že tehdy měla pravdu. V tomto věku totiž vidíte celý svět přes růžové brýle a všechno se zdá mnohem lepší než je ve skutečnosti.

Vím, že mi doma mnohokrát říkali, abych zůstala nohama na zemi a nepředstavovala si nemožné, ale vždyť to k tomuhle věku patří. Tak nekritizujte nás za to jací jsme. Vždyť v tomhle věku všichni byli, jsou i budou stejní.

 

Lucie Vinterová

Lucie Vinterová

Lucie Vinterová

Chci psát své názory na vše co je kolem mně... Prostě na život, ať už ten můj nebo Váš...

Moje nazory, zkusenosti a pocity...

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora