Každodenní hrdinky - maminky

neděle 15. srpen 2010 23:39

Myslím, že název naprosto přesně vystihuje, to co se vám pokusím v následujících řádcích přiblížit. Všichni je denně potkáváme - jsou jich plné ulice! Některé z nich před sebou vezou kočárek, a některé už si za ručičku vedou trošku vzrostlejší ratolesti. Když se s nimi zastavíme tak jim pochválíme krásný kočárek a to jak Janička nebo Pepíček hezky rostou. Maminky se jen usmějí a poděkují. Žádná z nich si nepostěžuje, že Pepíček sice krásně roste, ale zato ony nemají čas ani na to, aby se v klidu najedly. Neřeknou nám ani to, že kočárek je sice krásný, ale musely ho koupit už použitý, protože z mateřské si nový nemohly dovolit. Vlastně by je ani nenapadlo si stěžovat, protože hlavní je přece to, že jejich potomci jsou šťastní a nic jim nechybí. Tyhle naše hrdinky totiž svým dětem obětovaly

Všechno začalo tím, že opustily práci, kterou často pracně získávaly. Najednou vymizí rozdíl mezi bohatou podnikatelkou a prodavačkou. Jejich životy se totiž najednou začnou točit kolem naprosto stejných věcí - plínky, košilky, kašičky a dudlíky.

Život, který měli do narození dítěte, se najednou obrátí o 180 stupňů! Správnou maminku, ale nikdy nenapadne si stěžovat. Je přece naprosto samozřejmé, že narozením dítěte se vše změní. Vlastně to tak berou i všichni ostatní – my všichni, kteří je potkáváme v ulicích! Každý z nás se usměje na dítě, které kolem nás proběhne, ale málokdo z nás si všimne stahané maminky, která se ho zoufalé snaží dohnat! V jedné ruce nese tašku s nákupem a v druhé veze koloběžku, která se už potomkovy omrzela. Zároveň se zoufale snaží zabránit tomu, aby se Pepíček vyválel v nejbližší louži, protože další várka špinavého prádla by znamenala další práci!

Maminka totiž dobře ví, že po návratu z procházky domů ji čeká rychle uvařit oběd. Potom velmi pracně přesvědčit potomka, aby to u čeho se dvě hodiny „potila“ u plotny snědlo a neplivalo to kolem sebe. Další samozřejmostí je uspat Pepíčka po obědě, protože ty dvě hodiny, kdy spí, jsou vlastně jediné z celého dne, kdy mají čas pro sebe. Tedy omyl! Mají čas na to, aby Pepíčkovi vypraly tepláky, které si umazal na hřišti. Umyly nádobí po obědě a ještě v rychlosti vytřely nebo vyluxovaly. A když už mají hotovo a těší se, že si alespoň na chvíli odpočinou u televize nebo časopisu, tak se z postýlky ozve: „Mami!“ a ony dobře vědí, že začíná druhá část jejich každodenní rutiny.

Vyndají Pepíčka z postýlky, dají vyčůrat a chvíli si s ním hrají. Brzy ale začne být pro malého „ďáblíčka“ byt malý, a tak musí vyrazit ven. Pokud je hezké počasí, tak vyráží na hřiště nebo do parku, kde se mohou děti pořádně vyřádit a maminky, tak mají alespoň malou šanci, že večer jim brzy usnou. Pokud však počasí nepřeje, tak jim nezbývá nic jiného než se schovat před deštěm v cukrárně nebo to vydržet doma u pohádek. Kolem šesté hodiny už začínají přípravy na večer. Napustit vaničku a vyslechnout si nesouhlasné komentáře o tom, jak se Pepíčkovi nechce se koupat ani si mýt vlásky. Potom, co mu trpělivě jako každý den vysvětlí, že koupat se musí, následuje večeře. Po večeři mu ještě dovolí podívat se na pohádku a pak ho s brekem uloží do postýlky. Protože stejně jako každý večer se mu ještě spinkat nechce, a tak dává svůj nesouhlas velmi hlasitě najevo. Maminka ho chvilku uklidňuje a pak nechává samotného v postýlce, a teprve když Pepíček spokojeně oddechuje, si může říct, že zvládla další den.

Pro mě jsou všechny tyhle maminky obrovské hrdinky. Žít pro někoho jiného vyžaduje obrovskou odvahu, energii a sílu. Tím spíš, že dítě ještě dlouho nedokáže ocenit nic z toho, co pro něj děláte a možná to dokonce ani nikdy neocení. Milující mamince je ale jako odměna dostatečný pohled na spokojeného potomka a pocit, že pro něj dělá všechno, co může. Tohle je pro mě opravdové hrdinství, a proto smekám před všemi maminkami a tímto článkem jim projevuji zaslouženou úctu, která jim sice ani neuvaří oběd ani dítě nepřebalí, ale možná je alespoň trošku zahřeje u srdíčka.

Lucie Vinterová

Lucie Vinterová

Lucie Vinterová

Chci psát své názory na vše co je kolem mně... Prostě na život, ať už ten můj nebo Váš...

Moje nazory, zkusenosti a pocity...

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora