11. díl - Blíží se návrat domů

sobota 22. květen 2010 18:12

Můj pobyt v Moskvě se už pomalu blíží ke zdárnému konci. Začínají zkoušky a podle pohledu do kalendáře není těžké spočítat, že mi už nezbývají ani celé dvě neděle do odletu domů. Pocity jsou hodně smíšené – na jednu stranu se opravdu hrozně těším domů a na druhou stranu nemůžu uvěřit tomu, že odsud budu muset odjet. Po té době, kterou jsem tu strávila, jsem se už natolik sžila s ruským prostředím, že bude těžké to tu opouštět. Zatím ale nebudeme mluvit o odjezdu, protože za poslední dny se tu toho událo tolik, že to bude těžké vám vše po pořádku vypovědět.

DSC03249.JPGZačnu první velkou událostí, což byl koncert Jarka Nohavici. Ano, slyšíte dobře! Skutečně byl tady v Moskvě koncert Jarka Nohavici. Koncert pořádal Český dům ve spolupráci s polským domem a lístek pro studenty vyšel na necelých 120 Kč. Tohle jsme si nemohli nechat ujít a tak celá naše česká skupina vyrazila na koncert. Když jsme vstoupili do sálu, kde se vše konalo, tak jsem si začala připadat, jako kdybych se najednou ocitla v Čechách. V publiku totiž byli téměř samí Češi a já díky tomu poprvé poznala, kolik Čechů zde žije. Bylo opravdu příjemné si zanotovat důvěrné známé melodie a o to víc to bylo zajímavé, když jste si uvědomili, že nejste doma, ale v centru Moskvy. Po koncertě jsme si samozřejmě, jako spoustu dalších, šli pro podpis. Jarek byl velice příjemný a s každým prohodil alespoň pár slov. Tohle byla jeho první návštěva Moskvy a bylo vidět, že i on sám byl překvapen tím, kolik lidí si ho sem přišlo poslechnout.

Několik dní potom jsme vyrazili na další akci, která byla taky opravdu neobvyklá. Jednalo se o slavnost na počest slovensko-ruské spolupráce. A co si pod tím pojmem skrývá? Představte si, že uprostřed náměstí v jedné z krajních částí Moskvy na podiu tancuje umělecký soubor Lúčnica slovenské lidové tance a ve stánku o kousek dál si můžete koupit pravé točené slovenské pivo. Samozřejmě nechyběla ani klobása a guláš. Musím se přiznat, že tohle pro mě byla nejlepší část celé akce, protože pravou grilovanou klobásu a hlavně s typickým českým chlebem tu jenom tak neseženete. P5030716.JPGA když už jsem se dostala k tomu jídlu, tak vám prostě musím říct, jak jsem jednoho ruského kamaráda vzala do české restaurace, kde jsem mu jako typické české jídlo objednala svíčkovou. Jeho výraz, když mu číšnice přinesla porci s pěti knedlíky, se nedá popsat. Stejně tak se nedá popsat můj výraz, když se chystal vzít knedlík do ruky a začít ho máčet v omáčce. Nikdy předtím knedlík neviděl a vysvětlit mu, jak ho správně jíst, a co to vlastně je, bylo téměř nemožné. Nakonec ale snědl celou porci a českou kuchyni si chválil stejně jako pravé české pivo. Tady se totiž sice prodává mnoho českých značek, které samozřejmě nemohu jmenovat, ale všechny jsou vyrobeny v Rusku, takže prostě chutnají jinak, než jsme my zvyklí my z Čech.

Další zajímavou částí týdne určitě byl Den fyzika a chemika, který se sice už nijak netýkal České republiky, ale rozhodně mu to neubíralo na zajímavosti. Tuhle akci každoročně pořádá Fakulta fyziky a chemie, která má velkou výhodu tom, že mnoho absolventů této fakulty patří mezi bohatou část Moskvy, takže díky jejich příspěvkům jsou tyto oslavy považované za nejlepší podobnou akci na Lomonosově univerzitě. Všechno začínalo už od rána – během dne se konaly různé sportovní soutěže a hrály amatérské kapely, které se většinou skládaly ze studentů těchto dvou fakult. Nejvíce očekávaná část programu, ale byla až od sedmi večer, kdy začaly hrát v Rusku opravdu populární kapely. Musím přiznat, že jsem z těch tří znala pouze jednu. Tahle kapela se jmenuje „Zvěri“ a možná si vzpomenete, že jsem v jednom ze svých předchozích příspěvků popisovala, jak jsme na jejich koncert celý den čekali a oni nakonec nedorazili. Tentokrát ale všechno bylo, tak jak mělo a my se koncertu dočkali, takže nakonec se moje přání slyšet Zvěri naživo splnilo!

P5150883.JPGVe stejný den jako probíhal Den fyzika a chemika se také konala Noc muzeí. Ta spočívala v tom, že většina muzeí byla otevřená od sedmi večer do dvou do rána s bezplatným vstupem a různými doprovodnými programy. Musíte uznat, že to zní velice lákavě, a tak i my vyrazili po koncertu do města, abychom mohli využít výhod této noci. Na internetu jsme si už dopředu vybrali dvě muzea, která chceme vidět. První byla Galerie ledových soch, která vypadala opravdu zajímavě, ale bohužel se nacházela v části města, kde jsme nikdy předtím nebyli. A právě v tom byl náš problém - když jsme totiž vystoupili na stanici metra, která byla napsaná na jejich stránkách, tak tu nikdo o ničem takovém nikdy neslyšel a ani nám se nedařilo galerií najít. Po hodině hledání jsme se rozhodli to vzdát a jeli jsme zpět do centra, kde jsme chtěli navštívil Historické muzeum, které se nachází přímo na Rudém náměstí. Bohužel ani tady se nám nedařilo – oznámili nám tu totiž, že už v deset hodin zavřeli. Takhle si oni představovali Noc muzeí – zavřít v deset večer. Dovede si představit, jak jsme byli rozladění, ale naštěstí, když jsme se vrátili na univerzitu, tak ještě pokračoval program Dne fyzika. Zábava tu byla v plném proudu, takže jsme se rozhodli vyměnit Noc muzeí za Noc fyzika a chemika.

Lucie Vinterová

Lucie Vinterová

Lucie Vinterová

Chci psát své názory na vše co je kolem mně... Prostě na život, ať už ten můj nebo Váš...

Moje nazory, zkusenosti a pocity...

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora