9. díl - Začátek posledního měsíce v Moskvě

sobota 1. květen 2010 19:43

Tentokrát nezačnu monotónně, jako vždy a vynechám konstatování, jak dlouho už jsem zde, protože tím začínají téměř všechny moje příspěvky. Naopak zkonstatuji, že se přede mnou otevřel poslední měsíc v Moskvě, takže je potřeba ho využít naplno. Bohužel to také znamená, že brzy přijde období zkoušek. Sice jich nebude mnoho, ale přece jenom je velký rozdíl skládat zkoušky v rodném jazyku než na cizím. Budu ale doufat, že vše bude v pořádku a získám tu, co nejvíce těch jejich „pětek“.

A co se událo za poslední týden nového a zajímavého? Nepříjemnou součástí uplynulého týdne bylo počasí, protože tu bylo opravdu chladno. Dokonce nám tu dvakrát sněžilo a ani kroupy nebyly výjimkou. Počasí je tu celkově nevyzpytatelné – jednu chvíli vyjdete na ulici, kde svítí sluníčko a během pěti minut začne pršet, nebo jak už jsem zmiňovala dokonce sněžit. Během chvíle ale zase klidně začne svítit slunce. Takže jistě chápete, že je tu velice složité si vybrat, co si obléct. Buď je vám totiž potom horko, nebo zmoknete nebo je vám od studeného větru zima, takže je prostě těžké se trefit. A právě v takovémhle nepříjemném počasí jsme v sobotu vyrazili na místní stadion, kde byl avizován koncert v Rusku velmi známé kapely „Zveri“. Koncert měl být v rámci dětských sportovních her, takže vstup byl volný a začátek podle reklam měl být už ve dvanáct odpoledne. Na místo jsme dorazili se značným předstihem, protože jsme se obávali zástupů fanoušků této populární kapely. Na místě, ale bylo jen pár lidí a od prodavačky ze stánku s občerstvením jsme se dozvěděli, že Zveri jsou jako speciální host plánovány až na půl čtvrté. Tak jsme čekali. Na větru a dešti, ale nemohli jsme si je přece nechat ujít! Uvaděč sice stále motivoval, že Zveri už brzy dorazí, když ale přišla pátá hodina a pořád nic, tak jsme začali být dost naštvaní. A to jsme ještě netušili, že brzy budeme mít k zlosti opravdový důvod, protože po vystoupení jakési neznámé zpěvačky prostě uvaděč řekl: „Zveri bohužel nedorazí, ale určitě přijedou příště!“. Potom jsme se už jenom zoufale dívali na lidi, jak beze slova odchází. Nikdo neprotestoval a my jsme začali organizátory podezřívat, že to celé byl jenom reklamní trik, aby nalákali na dětský den, co nejvíce lidí. V duchu jsem si říkala, že kdyby tohle moderátor oznámil v Čechách, tak by ho lidi na sto procent minimálně vypískali nebo by si dokonce vysloužil hned několik nehezkých označení.

P4250642.JPGTakže jsme se po celém dnu čekání ničeho nedočkali a rozhodli se, že v neděli raději půjdeme na jistotu a vyrazili jsme do Treťjakovské galerie. Tohle místo by měl navštívit asi každý, kdo byl v Moskvě, protože tu visí opravdu známá umělecká díla, a jak nám doslova řekl jeden Rus, tak se tu skrývá velká část ruské historie. Už samotné prostory galerie jsou opravdu krásné a myslím, že každý si tu vybere něco, co právě jeho zaujme, takže návštěvu rozhodně doporučuji. U některých obrazů nám přišlo až neuvěřitelné, že je vůbec mohl někdo namalovat – obrovský formát obrazu a všechno tam vymalováno do nejmenšího detailu. Téměř bych se kolikrát dokázala hádat, že to není obraz, ale fotografie, jak přesně dokázal malíř zachytit každý sebemenší detail.

Dalším pozitivem návštěvy této galerie je rozhodně nedaleko umístěná pravá Čeburečna, kde jsem měla rozhodně nejlepší čeburky jaké jsem tu dosud ochutnala. Nedají se srovnat s těmi, které si koupíte ve stánku. I tady si můžete stejně jako všude jinde vybrat z různých náplní od masových až po sýrovou s houbami, která je podle mě rozhodně nejlepší. Rozdílem tu, ale je, že vám je přímo na místě podle vaší objednávky čerstvě upečou, což se nedá srovnat s tím, když vám je ve stánku jenom přihřejí v mikrovlnné troubě. Ani ceny nejsou vyšší – i tady koupíte jeden kousek za 40 rublů a navíc si můžete ještě za dalších 30 rublů vybrat z velké nabídky salátu. Navíc si můžete u jídla v klidu posedět, což je rozhodně příjemnější než jíst rychle ve stoje u stánku.

P1010076.JPGJako obvykle jsme skončili u jídla, takže se budu tohoto tématu držet i v úplném konci a ještě Vám povím, jak jsme se rozhodli s kamarádkou, že si připravíme doma pravé pelmeně. Věděli jsme od ostatních, že jim příliš nezachutnali, ale když už jsme tady tak jsme je museli vyzkoušet. Vydaly jsme se do obchodu, kde byla velká nabídka různých druhů, ale na pohled vypadaly spíše jako torteliny a navíc nám přišly zbytečně vysoké ceny. Pak nám ale padly do oka jedny úplně vzadu a navíc téměř vykoupené. Krabička sice vypadala, jako kdyby tady ještě zůstala z dob komunizmu, ale když jsme jí nepatrně pootevřely, tak jsme měli vybráno. Tohle byly opravdové pelmeně už na pohled a navíc stály pouhých 40 rublů, takže jsme je vzaly a hned vyrazili na kolej vařit. A když už jsme seděly u stolu s plným talířem, tak jsme svého výběru rozhodně nelitovaly. Byly opravdu výborné, a když jsme je ještě doplnily smetanou, tak to nemělo chybu. Z toho plyne, že se nevyplácí nakupovat jenom podle obalu a jestli budete mít někdy chuť si dát opravdové pelmeně, tak rozhodně šáhněte po těchto, které sice nevypadají lákavě, ale chuť vám to vynahradí.

Lucie Vinterová

Lucie Vinterová

Lucie Vinterová

Chci psát své názory na vše co je kolem mně... Prostě na život, ať už ten můj nebo Váš...

Moje nazory, zkusenosti a pocity...

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora