2. část - Odklad udělení víza

pátek 5. březen 2010 00:36

Dnes měl podle původních plánů nastat den, kdy už budu moci držet v ruce nejen letenku, ale taky vízum, bez kterého je samozřejmě letenka platná asi jako houbová omáčka bez hub. Bohužel musím říct, že tomu tak není. Z Ruské ambasády mi sdělili pouze informaci, že vízum ještě vydáno nebylo, protože usoudili, že musí ještě ověřit některé informace.

Jistě chápete moje znepokojení. Letenka v hodnotě téměř deseti tisíc korun na středu 11. března mi už leží téměř týden na stole spolu se zaplaceným cestovním pojištěním, které pro změnu vyšlo na téměř tři tisíce korun. Musím se přiznat, že mně vůbec nenapadlo, že by mi nemuselo být vízum přiděleno. Vždyť jsem předložila vše potřebné -  vyplněnou vízovou anketu, pasovou fotografii, doklad o již zaplaceném zdravotním pojištění na dobu pobytu, oficiální pozvání, které v mém případě bylo z Lomonosovi university a platný pas. Výhodou toho, že žádám o studentské vízum je bezplatné vyřízení, takže mně vlastně stála žádost jen poplatek 500 korun cestovní kanceláři, přes kterou jsem žádost podávala. Jinak se poplatek za vízum pohybuje okolo tisíce korun a trvá přibližně deset dní, ale pokud potřebujete vízum urgentně, tak vám ho vyřídí za dvojnásobek během 3 dnů. To byl i můj případ a tak jsme se z cestovní kanceláře, kde jsem si také kupovala letenku, telefonovali na Ambasádu a zjišťovali se, za jak dlouhou dobu jsou schopni vízum vyřídit. Sdělili nám, že u studentského víza je možnost bezplatného vyřízení i urgentně a přislíbili tedy již výše zmiňované vyřízení do tří pracovních dnů. Z toho plynulo, že když žádost přijali v úterý, tak dnes bude vše hotové a mně již nebude nic stát v cestě před odletem. Takže nebyl  problém stanovit si datum odletu již na pondělí.Naštěstí když jsme hledali volné lety, tak v pondělí se již žádné místo v letadle nenašlo, a museli jsme se spokojit až středečním letem. Musím teď říct, že to byl snad osud, protože jak již víte, tak dnes vízum nedorazilo a náhradní datum stanovili na úterý, což je den před mým odletem.

Teoreticky by to neměl být problém. Velice ochotní zaměstnanci cestovní kanceláře mi nechají vízum přímo na své pobočce na letišti a já si ho vyzvednu ve středu ráno na Ruzyni těsně před odletem. Tato varianta však bude platit jen pokud v úterý nepřijde z ambasády místo slibovaného víza další zpráva o dalším odkladu nebo dokonce rozhodnutí o nepřidělení víza. Povězte mi, co se jim může na žádosti o studentské vízum, které je navíc podepřeno oficiálním pozváním jedné z nejznámějších ruských univerzit nelíbit? Mám snad ošklivou fotografii na pase nebo ošklivým písmem vyplněný dotazník?

Doma se mi již vrství v kufru oblečení, zásoby jídla jsou již nakoupené, baterie do kamery se nabijí a hlavně cestovní horečka již pracuje na plné obrátky. A teď přijde takováhle zpráva! Nedovedu si představit, že bych měla zase všechno vybalit a nezbylo by mi nic jiného než zůstat doma a natočit se u toho jak jím všechny nakoupené paštiky a instantní polévky. To by byl vskutku kuriózní a rychlý konec mého cestování, a to vše možná jen protože se třeba v úterý jeden ze zaměstnanců ambasády špatně vyspí a bude se mu zdát, že se ošklivě tvářím na fotce… Jak snadné by pro něj bylo zhatit něčí sny a plány…

Lucie Vinterová

Lucie Vinterová

Lucie Vinterová

Chci psát své názory na vše co je kolem mně... Prostě na život, ať už ten můj nebo Váš...

Moje nazory, zkusenosti a pocity...

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora